Księga wieczysta – co powinieneś wiedzieć?

  • Data dodania: 01.01.1970
  • Autor wpisu: jreclawowicz
Księga wieczysta to publiczny wykaz stanu prawnego nieruchomości i zarazem najważniejszy dokument w przypadku transakcji zakupu mieszkań, domów, działek i lokali użytkowych. Jak czytać księgi wieczyste? Czy można kupić nieruchomość bez założonej księgi? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Księga wieczysta jest rejestrem zaufania publicznego, prowadzonym przez polskie sądownictwo. Na podstawie art. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, celem prowadzenia ksiąg wieczystych jest konieczność ustalenia stanu prawnego nieruchomości oraz zapewnienie bezpieczeństwa ich obrotu.

Jak czytać księgę wieczystą? Poszczególne działy


Księga wieczysta składa się z czterech podstawowych działów. Każdy z nich odpowiada konkretnemu zakresowi informacji.

Dział I
I-0 (oznaczenie geodezyjne nieruchomości)
I-Sp (spis praw, jakie przysługują nieruchomości wobec nieruchomości sąsiednich)

Dział II (prawo własności)

Dział III (prawa, roszczenia i ograniczenia dotyczące nieruchomości, zarówno prawa obciążające nieruchomość, jak i prawa osobiste obciążające właściciela)

Dział IV (hipoteki obciążających nieruchomość)

Księgi wieczyste nieodpłatnie można przeglądać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl) bądź w dedykowanej sądowej czytelni. Co ważne, wymagana jest znajomość numeru KW.

Jak sprawdzić, czy lokal ma założoną księgę wieczystą?


Najszybszym sposobem będzie poproszenie właściciela nieruchomości o ukazanie księgi wieczystej lokalu. Jeśli poda numer księgi, za pośrednictwem Internetu można sprawdzić niezbędne informacje. Problem może pojawić się wówczas, gdy właściciel nie chce okazać takiego dokumentu. W takim przypadku warto zgłosić się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i zapytać, czy dana nieruchomość posiada księgę wieczystą.

Zakup nieruchomości bez założonej księgi wieczystej


W naszym kraju istnieje obowiązek zakładania księgi wieczystej dla każdej nieruchomości. Zapis dotyczy również lokali stanowiących odrębną nieruchomość. W praktyce nie można nabyć prawa odrębnej własności lokalu bez założonej księgi wieczystej. Niekiedy jednak dopuszczalna jest sprzedaż nieruchomości bez założonej KW.

Takie oferty wyróżnia najczęściej niższa cena – lokale najczęściej charakteryzują się statusem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, niekiedy również ich właściciele nie chcą ujawnić swojego prawa własności w takim dokumencie.

Kupno nieruchomości bez założonej księgi wieczystej, z prawnego punktu widzenia nie stanowi zatem większego problemu. Warto jednak zachować szczególną ostrożność, gdy pojawi się taka oferta. Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.